آنچه كه اكثرعلاقه مندان به گياهان آپارتماني را نگران مي كند مربوط به زماني است كه كسي در خانه نباشد و اعضاي خانواده به مسافرت روند. در اين صورت چه كسي از گياهانشان مراقبت خواهد كرد؟

راه هاي زير براي رفع اين مشكل پيشنهاد مي گردد:

۱. گلدانها را روز قبل از مسافرت در نقطه اي از آپارتمان كه نور كافي داشته باشد و از تابش مستقيم نور آفتاب در امان باشد در كنار هم قرار دهيد. پس از آبياري نايلوني شفاف بر روي آنها بكشيد و سر نايلون را در زير گلدان ها تا كنيد به طوري كه حتي الامكان هوا نتواند در آن نفوذ نمايد. اين كار محيطي شبيه به تراريوم ايجاد مي كند و در نتيجه بخار آب درون نايلون انباشته مي شود و توسط برگها و ريشه ها دوباره جذب برگهاي گياه مي شود. البته بايد چند سوراخ روي سقف نايلون جهت تهويه ايجاد كرد.

نگهداری (1)

۲. در يك بطري نوشابه ي خالي را سوراخ كرده و درون آن به اندازه اي آب بريزيد كه كمي هوا در آن وجود داشته باشد و آن را به طور مايل روي خاك گلدان يا گلدانهايتان مستقر نماييد. سپس در انتهاي بطري سوراخ ريزي ايجاد كنيد. با خروج هوا از ته بطري از در بطري قطره قطره آب جاري مي شود و خاك گلدان را مرطوب مي كند. حجم گلدان و بزرگي و كوچكي بطري پلاستيكي و مدت مسافرت بايستي در اين روش پيش بيني گردد.

نگهداری (2)

۳. روش ديگر اين است كه تشت يا لگني پر از آب را روي يك چهارپايه قرار دهيد و همه گلدان ها را در اطراف آ به نحوي بچينيد كه لگن آب فقط كمي از سطح گلدانها بالاتر باشد با قراردادن گلدان هاي خالي و يا اشياي ديگر در زير گلدان هاي كوچك مي توانيد آنها را با يكديگر هم سطح كنيد. سپس براي هر گلدان رشته طنابي از جنس پنبه از داخل ظرف آب بر روي خاك گلدان هدايت و طناب را در سطح خاك گلدان چند رشته كنيد. بديهي است آب از طريق ريسمان ها كار فتيله را انجام داده و به راحتي و به طور يكنواخت آب را از ظرف به داخل خاك گلدان منتقل مي كند.

نگهداری (4)

۴. چنانچه گياه بزرگي داريد كه گلدان آن سنگين است و جابجايي برايتان مشكل است قبل از مسافرت آن را آبياري نماييد و كيسه نايلون شفافي روي آن بكشيد سپس انتهاي نايلون را با نخ به دور ساقه گياهتان ببنديد. همچنين چند سوراخ روي نايلون ايجاد كنيد.

نگهداری (3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *