نگهداری و پرورش بونسای

(آبياري،خاك،تغذيه)

گلدان هاي مناسب بونساي:
– اندازه ي گلدان بايد با درختچه بونساي هماهنگي داشته باشد و مكمل زيبايي بونساي باشد.
– گلدان بايد زهكش مناسبي داشته باشد كه بتواند هم به مقدار كافي رطوبت را در خاك گلدان نگه دارد و هم آب اضافي داخل خاك گلدان را به بيرون گلدان هدايت كند.
– قبل از كاشت درختچه در در گلدان لازم است گلدان را کاملا” با آب و صابون شست.

آبياري بونساي:
خاك بونساي چه در تابستان و چه در زمستان همواره بايد مرطوب باشد و پيوسته ميزان رطوبت آن را در خاك بررسي كنيد. در زمستان بايد فواصل آبياري را بيشتر كرد و ميزان آب به نسبت بايد كمتر باشد.
همان گونه كه ريشه ي گياهان نيازمند آب هستند به مقداري هوا هم احتياج دارند. اگر خاك به طور مداوم خيس و چسبنده باشد بديهي است هواي موجود در خاك گلدان به بيرون رانده مي شود و درنتيجه عدم تنفس ريشه ها مي پوسند و گياه از بين مي رود.
جمع شدن آب در زيرگلداني مضر است به اين دليل كه به محض خشك شدن خاك گلدان از طريق سوراخ زيرين آب را از زيرگلداني جذب خود مي كند و موجب پوسيدگي ريشه و ازبين رفتن گياه مي شود. علاوه براين باعث تجمع حشرات و آفات نيز مي شود. بنابراين بهتر است بعد از آبياري زيرگلداني را خالي كرد يا در زيرگلداني قطعه آجري قرار داد كه سوراخ ته گلدان با آب زيرگلداني در تماس نباشد. وهمينطور ماهانه يكبار زيرگلداني را با آب و صابون بشوييد.

نوع و تركيب خاك بونساي:

Bon Sai (7)

خاكي كه براي بونساي استفاده مي شود نبايد كود حيواني داشته باشد. درعوض بايد درصد موادآلي آن بالا باشد. بالا بودن درصد موادآلي سبب مي شود خاك براي مدت ها نرم و متخلخل باشد و اگر گلدان زهكشي مناسبي داشته باشد هواي مورد نياز ريشه به آساني به داخل آن نفوذ مي كند و ريشه ها را در جذب رطوبت و موادغذايي ياري مي كند و همينطور اين نوع خاك مي تواند آب اضافي را از سوراخ زيرگلدان عبور دهد.

به طور كلي تركيب خاك مورد قبول و استاندارد براي بونساي شامل: ۱پيمانه لوم+ ۲پيمانه پيت موس+ ۲پيمانه ماسه شسته يا زبربه همراه مقداري قارچ كش. از خاكهاي بسته بندي شده ي مخصوص بونساي نيز مي توان اسفاده كرد.

تغذيه ي بون ساي:

بونساي ها مانند هرگياه ديگر – به خصوص كه در محيطي محدود و كوچك زندگي مي كنند – نيازمند مواد غذايي هستند كه بايد فقط با كود هاي شيميايي تا مين شود؛بنابراين تغذيه از مهم ترين عوامل مورد نياز آنان است و بدون آن قادر به ادامه ي حيات نيستند ونمي توانند زنده بمانند و شادابي و طراوت از شما دلربايي مي كند.

به اين نكته توجه داشته باشيد كه تغذيه سالم تاثير بسزايي دررشد و نمو بون ساي ها دارد و مي تواند آنهارا شاداب و سرحال نگه دارد.

بهترين كودها آن هايي هستند كه نسبت به نيتروژن، فسفر و پتاسيم شان به نسبت ۱-۲-۱ باشد. فسفر در اين تركيب پيشنهادي زياد است.و همچنين سبب رشد بافت هاي گياهي مي شود؛در عين حال مقدار نيتروژن كه سبب رشد سريع برگ ها مي شود و همين طور مقدار پتاسيم كه باعث رشد و تكامل گياه است در اين تركيب نسبت كمتري دارند.در هر حال هر نوع كودي كه براي بون ساي خود تهيه مي كنيد به دستورالعمل رويجعبه يا شيشه آن دقت كنيد و به هيچ وجه مخلوط كود را قوي تر نكنيد و حتي براي جلو گيري از خطرات احتمالي توصيه مي شود نصف مقدارپيشنهاد شده را به گياهان خود بدهيد و فاصله ي دو كود دهي را كمتر كنيد.به عنوان مثال اگر توصيه شده است يك گرم كود را در يك ليتر آب حل كنيد و در ماه يكبار بدهيد،بهتر است نيم گرم آنرا در يك ليتر آب حل كرده و هر پانزده روز يكبار به آن بدهيد.

يكي از علائم كمبود مواد غذايي اين است كه سبزينه برگ هاي گياه از سبز پررنگ به رنگ مغز پسته اي تبديل مي شود ودر صورت عدم تغذيه ي مناسب برگها زرد مي شوند و مي ريزند.

– گياهان هميشه سبز را،اعم ازآپارتماني يا فضاي باز، نظير شفلرا، بنجامين،جوني پروس،كامیسپاريس و …به خاطر اينكه در تمام طول سال برگ دارند و درحال فعاليت هستند به تغذيه ي مداوم در تمام طول سال نياز دارند.

– درختچه هاي خزان كننده نظير افرا، نارون، گليسين و … هنگاميكه خزان مي كنند و در حال استراحت هستند نيازي به كود ندارند. بهتر است از اوايل پاييز تا اواخر زمستان از كودي با نيتروژن كم يا بدون نيتروژن (۱۰-۱۰-۰) استفاده كنيد.

جابجايي يا تعويض گلدان:

 Bon Sai (1) Bon Sai (6)

بهترين زمان براي جابجايي گلدان بون ساي نيمه ي دوم اسفند ماه تا پانزدهم فروردين است . در جا به جايي هميشه گلدان را عوض و بزرگ نمي كنيم بلكه پس از هرس ريشه ها از حجم آنها مي كاهيم و فضاي براي رشد مجدد ريشه هاي هرس شده درهمان گلدان فراهم ميكنيم.درختچه اي را كه مي خواهيم از گلدان خارج كنيم نبايد از روز قبل آبياري كنيم تا بتوانيم گياه را به راحتي از گلدان و خاك جدا كنيم. براي اين كار ابتدا با دسته ي چوبي چكش يا با چند ضربه با كناره دست به جداره ي خارجي گلدان زدهتا خاك از جداره ي خارجي گلدان جدا شود؛ گياه را كميكج كرده و بعد به آرامي از گلدان خارج مي كنيم.

هشدار: هرگز براي خارج كرد درختچه از گلدان آنرا به زور به طرف بالا نكشيد.توجه داشته باشيد اين جابجايي در محيطي سر بسته و به دور از كوران انجام شود.

يكي از علائم نياز گياه بون ساي به جابجايي اين است كه آب در داخل خاك دير تر از حد معمول جذب ميشود و ريشه ها نيز كمتر رشد مي كنند و حالت طبيعي خود را از دست مي دهند و به صورت پوسته ي خارجي در مي آيند. گلدان را با آب و صابون تميز مي شوييم و سوراخ هاي زهكش آن را با توري پلاستيكيمي پوشانيم. سيم لنگر را براي محكم كردن تنه از يك سوراخ ته گلدان عبور مي دهيم و از سوراخ ديگر بيرون مي آوريم. سپس انتهاي بلند دو سر سيم را براي محكم كردن درخت در جاي خود آماده و سرپا نگه مي داريم و قبل از ريختن خاك تازه سر سيم ها را به طرف بيرون خم مي كنيم مقداري شن درشت يا پو كه ي صنعتي كف گلدان روي توري ها مي ريزيم. درخت را در ديد جلويي مناسبي در گلدان قرار مي دهيم تا گلدان از رو به رو نماي زيبا تري داشته باشد. سيم را از دو طرف ريشه ها محكم مي كنيم و سر سيم ها را با انبر دست به هم مي پيچانيم تا درخت لق نزند و درون گلدان محكم و پا برجا باشد .خاك مناسب را داخل گلدان مي ريزيم و به آرامي بين ريشه ها را پر مي كنيم؛ سپس به آن آب مي دهيم طوري كه هواي موجود در خاك آن خارج شود. بايد مطمئن شويد كه پس از آبياري تمام منافذ خاك و ريشه آبياري شده اند.اگر خاك آن كمي نشست كرد به همان اندازه خاك درون گلدان بريزيد و سطح خاك را با لايه اي از خزه تازه و مرطوب يا پوكه صنعتي بپوشانيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *