نگهداری و پرورش بونسای

(بونسای فضای باز)

Bon Sai (16)

تاريخچه پيدايش و تعريف بونساي:

بونساي براي اولين بار حدود ۲۰۰ سال قبل از ميلاد در چين شناسايي شد. و حدود ۲۰۰۰ سال پيش نيز در ژاپن شناخته شد. ژاپني ها در پرورش بونساي برتعادل نظم و فرم دادن به آن به حالت مثلث شكل در قسمت خارجي آن اصرار دارند. اين مدل براي ژاپني ها به نوعي نماد خداوند است در راس مثلث و در شاخه ها ي پايين نماد زمين و شاخه هاي سمت چپ و راست و مركز آن نماد مردم هستند.

بونساي را درختچه اي كوچكي مي دانند كه گويي تقليدي ظريف و دقيق از درختان بلند و بزرگ طبيعت در گلدان هاي كوچك خانگي است.

طبق تحقيقات حدود ۲۵ سال پيش اقاي مجيد رحماني نژاد در ايران اقدام به پرورش و تكثير بونساي كردند.

انواع درختچه هاي بونسايي:

درختچه هاي بونساي از نظر اندازه و نوع متفاوتند. انواع مينياتوري اين گياه تا ۱۵ سانتي متر بلندي دارند. انواع متوسط بين ۳۰ تا ۸۰ سانتي متر بلندي دارند. بونساي لزوما” نبايد كوچك باشد برخي از درختچه هاي بسيار مجلل و زيبا كه در كاخ هاي امپراطوري توكيو وجود دارند حتي تا ارتفاع بالاي دو متر هم رشد كرده اند.

۱) بونساي فضاي باز:

به گياهاني اطلاق مي شود كه نسبت به سرما مقاوم باشند و به جز فصل يخبندان بايد در فضاي باز نگه داري شوند. مثل : بونساي زيتون- شمشاد- جوني پروس- شيرخشت- افرا- گل كاغذي و…

Bon Sai (15) Bon Sai (19) Bon Sai (20)

روش نگهداري بونساي فضاي باز:

نور: گرچه در محيط بيرون از خانه تا حدي سايه نياز دارند ولي گونه هاي گل آور و ميوه زا را بايد در روزهاي آفتابي چندين ساعت در آفتاب قرار داد. اگر گياه نور كافي دريافت نكند برگها كوچك و ساقه لاغر مي شود وهمچنين فاصله بين برگه زياد مي شود. در مدتي كه براي حفاظت از يخ زدگي به خانه منقل مي شود بايد محل استقرارش پرنور و خنك باشد.

آبياري: خاك بونساي را بايد همواره مرطوب نگه داشت نه خيس. براي آبياري بونساي بايد از آب بدون كلر كه ۲۴ ساعت در محيط مانده و هم دما با محيط شده استفاده كرد. همچنين آبياري بونساي حتما” بايد با سرآبپاش صورت گيرد. بهترين زمان براي آبياري بونساي فضاي آزاد عصر است يعني زماني كه آفتاب در حال غروب مي باشد. زيرا رطوبت در طول شب به تدريج جذب خاك مي شود و آن را در روز مرطوب نگه مي دارد.

درجه حرارات و رطوبت: نكته اي كه بايد به آن توجه خاص داشت اين است كه براي اين گياهان هم در تابستان و هم در زمستان حفاظ مناسبي تهيه شود چون در غير اين صورت خاك گلدان به علت كم حجمي در گرماي شديد تير و مرداد پخته مي شود و در سرماي شديد و يخبندان زمستان نيز به گلوله اي يخ تبديل مي شود. چنانچه آن را براي حفاظت از سرما و گرمي شديد به داخل خانه منتقل مي كنيد بايد آن را محيطي مثل راه پله يا پاركينگ نوردار كه هوايي خنك دارند قرار دهيد. براي اين منظور مي توان از اسپري آب بدون كلرروي برگها به صورت روزانه استفاده كرد.

خاك: به طور كلي تركيبي است از يك پيمانه لوم- دو پيمانه پيت- دو پيمانه ماسه شسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *